Türkiyenin Kaplıcaları , Sıcak Suları

e-Posta Yazdır PDF

KAPLICALAR VE ŞİFALI  SULAR

Yurdumuzun değişik bölgelerinde çok eski tarihlerden beri kullanılan şifalı sıcak su işletmeleri bulunmaktadır. Jeotermal açısından oldukça zengin olan ülkemiz, (şifalı sıcak suları da içine alan) sağlık turizmi açısından, uluslararası uzmanlık çevrelerinde bir cennet olarak kabul ediliyor.

ÜSTÜN NİTELİK TAŞIYOR: Kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 7 ülke arasında olan Türkiye'de bin 500 ila 3 bin civarından doğal çıkışlı termal ve/veya mineral su kaynağı olduğu ileri sürülmektedir (Kaplıca Tıbbı ve Türkiye Kaplıca Rehberi- Prof. Dr. Zeki Karagülle İst. Ü. Tıp. Fak.Tıbbı Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı). Ülkemizde bulunan termal suları hem sıcaklıkları hem de fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından Avrupa'daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşıyor. Halk arasında çermik, girme, ılıca, içme, içmece, kaplıca, kaynarca gibi değişik isimler verilen şifalı doğal sular, bilim alanında maden suları olarak anılmaktadır.

TANIMLAR:

Şifalı Sular: Yer yüzeyinde topraktan kaynayan ve çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılan ,kaynak sulara şifalı sular denir.

Kaynarca: Şifalı suların yeryüzüne çıktığı kaynağa denir.

Ilıca: Üzeri açık olan ve banyo yapmak üzere faydalanılan şifalı sulara  ılıca denir.Kaplıca: Şifalı sulardan yararlanmak için kaynarcaların çevresinde kurulan hamam ve tesislere  denir.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 16 Mayıs 2009 22:30 )  

Site İçi Arama Motoru

Google Dil Çeviri Robotu


Şu anda 65 konuk çevrimiçi

Videolarım


NEREDESİNİZ ! : Ana Sayfa Kaplıcalar Türkiyenin Kaplıcaları , Sıcak Suları